Komiksy ekonomiczne

Aleksandra Pupecka

“Komiksy ekonomiczne” to innowacyjny projekt edukacyjny, którego celem jest przedstawienie zagadnień związanych z gospodarką w przystępnej formie obrazkowej, ciekawej dla odbiorcy w każdym wieku.

Na każdą edycję projektu składa się konkurs na najlepsze komiksy i animacje ekonomiczne oraz – na bazie wybranych prac – opracowanie przez ekspertów scenariuszy lekcji z WOSu i podstaw przedsiębiorczości. Scenariusze te oraz animacje i komiksy nagrane na CD, przekazywane są bezpłatnie wraz z antologią komiksową nauczycielom gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Materiały edukacyjne z VI edycji można zamówić na stronie: http://www.for.org.pl/pl/komiksy-scenariusze-2013-2014#formularz_6.

Pierwsza edycja konkursu, ogłoszona w 2008 roku, dotyczyła takich zagadnień, jak inflacja, oszczędzanie/inwestowanie, podatki, wcześniejsze emerytury, prywatyzacja, płatna/bezpłatna służba zdrowia, płatne/bezpłatne studia wyższe.

W drugiej edycji (2009) prace poświęcone były dziurze budżetowej, korzyściom z prowadzenia własnej firmy i trudnościom w jej założeniu, a także powodom, dla których warto brać udział w wyborach. Część prac przedstawiała także socjalizm, jako gospodarczą drogę donikąd.

Tematy trzeciej edycji (2011) związane były z absurdalnymi wydatkami państwa, Unią Europejską, systemem emerytalnym, a także wpływem dobrego prawa na rozwój.

Czwarta edycja (2012/2013), podzielona była na cztery kategorie tematyczne: gospodarka – bogactwo narodów, Polska – zielona wyspa czy Atlantyda, jak trwale przywrócić wzrost gospodarczy w krajach strefy euro oraz uwolnienie zawodów regulowanych – szansa czy zagrożenie.

Piąta edycja (2013) dotyczyła czterech tematów: “Przywileje dla wybranych, koszty dla nabranych – wszyscy płacimy za przywileje wybranych grup zawodowych”, “Czy się stoi, czy się leży… – minusy płacy minimalnej”, “Dobroć centralnie planowana – czy państwo opiekuńcze wypiera dobroczynność?” oraz “Jedzenie zupy widelcem – nieefektywność sektora publicznego”.

Szósta edycja konkursu (2014) obejmowała tematy: “Po co nam ten miś, czyli czy inwestycje publiczne to inwestycje “pod publiczkę”?”, “Zamienianie się jest fajne, czyli o korzyściach wolnego handlu”, “Zasypywanie dziury w ziemi, czyli kto dopłaca do niewydajnych kopalń?”, “Nosił wilk razy kilka – czyli jak odpowiedzialnie się zadłużać?”.

W siódmej edycji (2015) uczestnicy mogli wybrać jedną z czterech kategorii: “Kadencyjność czy dożywocie? – czyli czy ograniczenie liczby kadencji rządzących jest dobrym rozwiązaniem?”, „Jak dają, to bierz…” – czyli o nieefektywnym wydatkowaniu środków unijnych przez władze lokalne”, “Raj a piekło podatkowe – czyli jak skomplikowany system podatkowy utrudnia Kowalskiemu życie?”, “Kupuj z głową – czyli o naszej świadomości konsumenckiej”.

Komiksy na temat zadłużenia państwa

Z okazji 5. rocznicy Licznika Długu Publicznego zaprosiliśmy rysowników z VII edycji konkursu na komiks ekonomiczny do stworzenia pracy przedsrtawiającej nadmierny dług publicznegy jako zagrożenie dla polskiej gospodarki. Zwycięski komiks, autorstwa Aleksandry Pupeckiej, został wydany w formie zakładki i rozdawany przechodniom w dniu rocznicy.